top of page

NA SLOVÍČKO, PANE MINISTŘE

Milí přátelé,


mám pro vás všechny jednu novinku! Už před samotnými volbami jsem vám všem slíbil, že vás budu o všem podstatném z jednání Senátu a našeho regionu informovat a jsem moc rád, že vás, kteří se zajímáte, je takové množství.

Krom sledování sociálních sítí jako je třeba Facebook nebo Twitter vám už téměř dva roky posílám každý měsíc newsletter s novinkami ze Senátu. Chtěl bych ale jít ještě dál. Rozhodl jsem se proto vás informovat i o jednáních s ministry, se kterými řeším problémy starostů nejen z Opavska, Hlučínska a Vítkovska, ale také vás, kteří jste se přišli poradit do bezplatné právní poradny.

 

A pokud budete mít na nějakého ministra či ministryni otázku vy sami, není nic jednoduššího, než mi napsat na herbert@herbertpavera a já se zeptám za vás. Vždyť od toho tady jsem!

PLNÍM SVÉ SLIBY HERBERT PAVERA - VÁŠ
JEDNÁNÍ (NEJEN) O KOTLÍKOVÝCH DOTACÍCH PRO SOCIÁLNĚ SLABÉ
14. října 2020
Brabec.jpg

V průběhu jednání pléna Senátu jsem si našel chvilku na krátké jednání s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem. Panu ministrovi jsem navrhl hned několik věcí, se kterými jste přicházeli do bezplatné právní poradny a které mi sdělili kolegové starostové nejen na Hlučínsku, Opavsku a Vítkovsku.

 

 • Panu ministrovi jsem navrhl kotlíkové dotace pro sociálně slabé, které by bylo možné řešit přes kraje a obce podobně jako poslední kotlíkové dotace.
   

 • Především malé obce by přivítaly dotace na čističky odpadních vod, biologické rybníky a kanalizace a finanční pomoc na zateplení obecních obytných a jiných budov.
   

 • Současně s tím by MŽP mohlo obcím pomoci s výsadbou a obnovou zeleně.
   

 • Dále jsem se zajímal, zda budou v nových výzvách MŽP podporovány instalace FVE na střechách rodinných domů i jiných budov a zda bude podporována realizace systémů využívajících odpadní teplo.
   

 • Také jsem se zajímal, zda je pravda, že ČEZ bude stavět FVE na poli, na půdě, popřípadě jaké je stanovisko MŽP a povolí takové stavby.
   

 • V neposlední řadě jsem se ptal pana ministra na projekt firmy LOGECO, která v Mostě provozuje společně s dalšími firmami zařízení s technologií EVRO, která umí z odpadů vyrobit
  původní suroviny. Má budoucnost?

Pan ministr mi slíbil na většinu otázek písemnou odpověď. Samozřejmě vám ji zde také zveřejním.

EVROPSKÉ PENÍZE NA VÝSTAVBU DOMOVŮ PRO SENIORY
14. října 2020
Semorád.jpg

Další jednání v průběhu jednání Senátu jsem měl s náměstkem Sekce evropských a národních programů panem Semorádem. Dotazy jsem měl opět úplně konkrétní a to k výstavbě domovů pro seniory.

 

 • Informoval mne o možnostech přes tzv. program React EU - využívání strukturálních fondů s cílem podpořit snahu členských států o oživení v reakci na pandemii COVID-19. V rámci tohoto programu by mohly obce a města žádat o dotace již na přelomu prosince 2020 a ledna 2021. Dotace mohou být do výše 85 % nákladů s podmínkou, že se jedná o stavbu pasivního domu. Navíc zatím EU chce podporovat domy s počtem klientů do 12 osob, Ministerstvo chce toto číslo zvýšit.
   

 • Dále bude možné žádat o dotaci z programu IROP, pravděpodobně až ve 2. polovině roku 2021. Dotace také může být do výše 85 % nákladů a navíc zde nemá být podmínka pasívního standardu domu.

Přiznám se vám, že si na tahle jednání "na dálku" budu muset ještě chvilku zvykat. Přeci jen jsem ze staré školy a mám rád osobní kontakt.

PENÍZE NA ROZVOJ OBCÍ BUDOU!
10. září 2020
11.jpg

To je to hlavní, co jsem si odnesl v půlce září z Ministerstva pro místní rozvoj, kde jsem se sešel s paní ministryní Dostálovou. A to je rozhodně dobrá zpráva nejen pro celé Opavsko, Hlučínsko i Vítkovsko. O čem jsme se s paní ministryní bavili? Zajímal jsem se hned o několik věcí:

 

 • Ministerstvo plánuje další investice do dostupného bydlení pro seniory i podporu nízkopříjmovým skupinám, jako jsou například maminky samoživitelky.

 

 • Podporu si zaslouží také rekultivace tzv. “brownfieldů” na které MMR i další ministerstva dále plánují přispívat. Stejně tak si paní ministryně zapsala a slíbila projednat mé podněty k výstavbě například nových hřbitovů.

 

 • Paní ministryně mě také ujistila, že se počítá s dotacemi i pro obce nad 3.000 obyvatel, na které se trochu zapomínalo. Takže mohou plánovat další investice do silnic nebo třeba sportovních hřišť. Obce mohou rovněž čerpat více dotačních titulů z různých zdrojů na jeden projekt.

 

 • Nakonec jsem diskutovali o záměru ministerstva zrušit malé stavební úřady, kde údajně není garantována odbornost. Zároveň by stavebníci mohli podávat žádosti o stavební povolení elektronicky, klidně z pohodlí domova. O tom bude ale určitě debata ve Sněmovně a pak u nás v Senátu.

ODBĚR ELEKTROODPADU SAMSUNG ZAJIŠTĚN

19. srpna 2020

recycling-304974_1280.png
1280px-Samsung_Logo.svg.png

Asi jste v médiích nebo na vlastní kůži zaznamenali problémy se zpětným odběrem a ekologickou likvidací odpadu elektrospotřebičů značky Samsung. Donedávna vše zajišťovala společnost Asekol, nově však společnost Samsung uzavřela exkluzivní smlouvu s firmou REMA Systém. Ta však nemá do dnešního dne s velkou většinou sběrných dvorů uvařenou dohodu, což je kámen úrazu.
 

Je jasné, že se problémy společnosti REMA nemohou dotknout vás - občanů a konečných zákazníků. Dlouhodobé neřešení tohoto problému může znamenat velkou zátěž nejen pro sběrné dvory, ale také obce a města a proto jsem se rozhodl napsat dopis panu ministru životního prostředí Brabcovi.

 

Z MŽP jsem dostal odpověď, že pan ministr jednal společně se starosty ze Svazu měst a obcí a Sdružení místních samospráv se zástupci společnosti REMA. Ta na jednání všechny ujistila, že zpětný odběr je zajištěn a občasné mohou i nadále odnášet vysloužilou techniku do sběrných dvorů, jak jsou zvyklí. S větším dohledem státu nad samotným zpětným odběrem je v plánu také v novelizaci odpadových zákonů, které jsou právě projednávány na půdě Poslanecké sněmovny.

bottom of page