top of page

Léto plné zázraků aneb kam ujet na víkend

Léto je v plném proudu a jelikož asi většina z nás bude trávit dovolenou a volné dny tzv. "doma", připravil jsem si pro vás pár tipů, které mám nejraději.


Za kulturou a historií do hlavního města Slezska Opava - hlavní město celého regionu nabízí tolik aktivit, že si vybere snad úplně každý. Jako učitel mám velice rád místní  Slezské zemské muzeum, které je dokonce nejstarším muzeem na území České republiky. Neměli byste minout také Obecní dům či Dům umění. Výlet po městě doporučuji zakončit výstupem na radniční Hlásku. Věřte mi, že z těch 35 metrů nad zemí dohlédnete při dobrém počasí až na samotný vrchol Jeseníků Praděd. Pokud vás po tom všem přepadne hlad, a já bych se tomu určitě nedivil, zajeďte si do minipivovaru Panský mlýn, kde vás čeká nejen skvělé pivo, ale dokonce si můžete půjčit prut a nalovit si domů čerstvé ryby. Bílá paní v Bílé věži Hradec na Moravicí - neznám snad nikoho, komu by zdejší zámek se zahradami neučaroval. Když mám jen chvíli čas a zrovna projíždím, zastavím se alespoň na krátkou procházku po zámeckém parku. Věřte mi, že když necháte auto dole ve městě, kopeček až nahoru k zámku vám dá pěkně zabrat. Rozhodně vám ale musím doporučit i samotný zámek hned s několika prohlídkovými okruhy, takže si přijdou na své nejen milovníci historie. U hlavní cesty asi nemůžete minout vyhlášenou restauraci Salaš a jejich domácí bramborové knedlíky plněné masem a k nim jedno malé pivo. Stejně krásný a zajímavý je i zámek Raduň. Dole v dole Budišov nad Budišovkou - docela málo známým může být pro vás tip na výlet do Budišova. Nenechte se ale zmást, čeká vás prohlídka městského muzea se stálou  expozicí o břidlici a břidlicovém průmyslu, který je s celým regionem úzce spjatý. A pokud máte pro strach uděláno, zastavte se i v obci Zálužné (část Vítkova), kde je otevřena Raabova štola, která je jediným přístupným břidlicovým dolem u nás.


Koupaliště a koláče Bolatice - samozřejmě vás nemůžu ošidit o skvělý tip na výlet k nám do Bolatic. Ať už k nám zamíříte na celý den, nebo třeba jen budete projíždět někam dál, určitě se u nás nebude nudit. O víkendu můžete začít návštěvou Skanzenu lidových tradic a řemesel, kde se podíváte na jedinečnou ukázku života na vesnici před více než 70. lety, ale i na zajímavou expozici souvků a výstavu experimentální archeologie. Parné letní dny vás rozhodně zavedou na naše koupaliště, kde najdete jak veliký bazén, tak i bazén pro neplavce a dětské brouzdaliště pro ty nejmenší. Návštěvu Bolatic doporučuji zakončit v pekárně, kde koupíte skvělé koláče, na které budete ještě dlouho vzpomínat. Ty si můžete koupit i v Dolním Benešově, Kravařích, Píšti i jinde v okolí.

Těch tipů bych mohl napsat mnohem více, protože náš region Opavské Slezsko, jehož součástí je i Hlučínsko a Vítkovsko, je bohatý jak na kulturní a technické památky, muzea, památné domy i stromy, tak i na krásnou přírodu, bohaté tradice a zvyky.


A co vy, kam se v příštích dnech a týdnech ještě chystáte? Budu rád, když mi své tipy pošlete. Klidně na facebooku nebo třeba na herbert@herbertpavera.cz.


Moc vám děkuji a přeji krásné léto! Váš Herbert Pavera

94 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page