top of page

NECHTĚL BYCH ŽÍT JINDE NEŽ NA OPAVSKU


Kdo je Herbert Pavera?

Především manžel, otec dvou dcer a nově také šťastný dědeček. Ačkoli volného času moc nemám, nejraději jej trávím právě se svojí rodinou, a hlavně s mým vnoučkem, který mi dělá obrovskou radost. Celý život žiji na Opavsku a nikdy jsem neuvažoval o tom, že bych žil jinde. Je to úžasný region a jedno z nejhezčích míst v naší zemi a jsem rád, že jsem se mohl narodit právě zde.


Vašim sportem číslo jedna byl a je fotbal. Ten jste dokonce i hrával za Opavu.

Ano, to je pravda. Začal jsem hrát za Bolatice a v roce 1980 i za tehdejší Ostroj Opava. Jenže kvůli studijním povinnostem a vlastně i mé celoživotní lásce Evě jsem dál za Opavu hrát nestíhal a vrátil se zpět do Bolatic.Vážně jste opustil dráhu úspěšného fotbalisty kvůli lásce?

Je to tak. V roce 1977 jsem se v nedělním zápase zranil a nemohl jsem hrát ani trénovat. Byl jsem ale venku a přidal se k partě, která si přišla zahrát volejbal. A mezi nimi byla i Eva, má pozdější manželka. Zamilovali jsme se do sebe a teď jsme spolu přes 40 let.Teď k vaší profesionální dráze. Před vstupem do politiky jste dlouhé roky učil v Opavě-Kylešovicích.

Nastoupil jsem tam hned po vojně. Měl jsem tu nejlepší třídu, skvělé kolegy, dělali jsme spoustu akcí, výletů, hráli divadlo, účastnili se řady soutěží. Dodnes se s kolegy i se svými žáky scházím. A vážím si toho, že mě řada z nich podpořila poté, co jsem oznámil svou kandidaturu na senátora.


Jaký byl tedy váš vstup do komunální politiky?

Poprvé jsem zasedl v zastupitelstvu Bolatic koncem roku 1990. V průběhu let jsem vykonával funkci zastupitele, člena rady obce, místostarosty a od roku 1998, tedy už neuvěřitelných 20 let, jsem starostou naší krásné obce.


Delší dobu také působíte jako předseda Sdružení obcí Hlučínska…

Od roku 2006. SOH vzniklo v roce 1991, aby hájilo zájmy obcí a měst Hlučínska. Regionu, který byl vždy v minulosti na okraji zájmu společnosti. Pořádáme nebo podporujeme řadu akcí na Hlučínsku (Bál Hlučínska, Den učitelů, setkání chrámových sborů a schol, festival kultury Hlučínska), darujeme krev, jezdíme na vzdělávací zájezdy atd.


Čtyři roky jste byl poslancem.

Byla to pro mě velká zkušenost. Mandát poslance jsem vykonával s obrovskou úctou a pokorou. V rámci svého mandátu jsem se zabýval problematikou množíren zvířat, kvality potravin a obecně zemědělstvím. V těchto tématech bych se i nadále rád angažoval. Mimochodem jsem zorganizoval i výstavu, která představila Opavsko a Hlučínsko jako atraktivní region, ve kterém žijí báječní lidi, ale po našich koláčích se všem na Malé Straně ještě teď stýská.


Kdo vás více zná, ví, že rozhodně nejste nějaký suchar a že si třeba umíte udělat legraci sám ze sebe. Důkazem je třeba skupina Bobři neboli BOlatičtí BŘIcháči.

Ano, to je můj velký koníček a za ty roky máme na kontě řadu vystoupení. Jsme poněkud svérázná mužská taneční skupina, která svými satirickými představeními baví nejen obecní akce, ale také různé plesy a narozeninové oslavy. Členy tvoří muži různých profesí - velitel hasičů, podnikatelé, vedoucí lékař, soustružník, učitel atd. Ale humor je důležitý a udělat si legraci sám ze sebe je velmi zdravé. Bez výborné party kamarádů by naše vystoupení vůbec nevznikla.
Jste velmi aktivní člověk s plným diářem. Máte vůbec čas na nějaké koníčky?

Mám, ale jen velmi omezeně. Dříve jsem hodně četl detektivní knihy, hrál na kytaru, chodil hrát fotbal. Dnes si zajdu zahrát fotbal jen výjimečně, ke knize se téměř nedostanu, výjimkou jsou knihy regionálních autorů, které čtu po nocích. Jinak se snažím najít si pravidelně chvilku na péči o bonsaje a nejvíce se odreaguji s přáteli z Bobrů na našich trénincích a při vystoupeních. Velkou část volného času nyní rád věnuji našemu vnoučkovi.


Patříte mezi nejoblíbenější a nejúspěšnější starosty na Opavsku. Jak se vám to povedlo?

Nevím, zda jsem oblíbený, ale snad mne občané berou jako slušného a pracovitého člověka. Vždy jsem se snažil k druhým chovat tak, jak bych chtěl, aby se oni chovali ke mně. Snažím se vyslechnout každého občana, a pokud to je v mých silách i v souladu se zákonem a není to proti zájmům jiných spoluobčanů, tak jim i pomáhám řešit jejich problémy. A nikdy neslibuji to, co neumím splnit. Tento rozhovor vyšel ve volebních novinách. Pokud se Vám nedostaly volební noviny do ruky, klidně si je můžete prohlédnout zde.


 

Zapojte se přímo do kampaně i Vy: https://www.herbertpavera.cz/zapojte-se

261 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page