top of page

V Bolaticích jsme zastavili úbytek obyvatel obce.Může to fungovat i jinde?

Lidé na venkově hledají klid a blízkost přírody. V obci ale nesmí chybět nějaký ten obchůdek, hospoda, pro děti hřiště i kulturní život a aktivní spolky. Jak toho ale docílit, jak zastavit vylidňování venkova? Právě tohle téma jsme tento týden řešili na konferenci v Senátu s názvem “Podpora lokální ekonomiky jako nástroj k rozvoji obcí”.


Pro příklad jsem nešel úplně daleko. Kolegům a přítomným hostům jsem nastínil, jak se vlastně podařilo v Bolaticích zastavit úbytek obyvatel a od roku 2002 jsme dokázali "vyrůst" o 500 nových občanů. Klíčové bylo hned na začátku zpracování územního plánu obce a následně Programu rozvoje obce, do kterého jsme si naplánovali různé aktivity na vylepšení života obce. Od roku 2007 pak máme Strategický plán rozvoj, který se věnoval oblastem školství, kultury, životního prostředí, investic i podpory podnikání. I díky tomu máme nyní v Bolaticích 25 hektarovou průmyslovou zónu, na 1700 zaměstnanců, 450 dětí v ZŠ a 170 dětí v MŠ využívá moderní školský areál, máme štěstí na zubaře a další lékaře, v obci je lékárna, řada obchodů, pošta, pravidelně zde hraje kino a máme na 40 různých spolků a organizací. Za ta léta "starostování" můžu říct, že v rozvoji obce výrazně pomohla i spolupráce s obcemi Hlučínska a také vzdělávací cesty za starosty různých evropských zemí, ze kterých jsme si přivezli spoustu inspirací na dětská hřiště, sportoviště, domovy pro seniory, miniarboreta a podobné projekty. 


Myslím si, že všechno totiž nespraví jen peníze, i když jsou určitě potřeba nejen v méně rozvinutých regionech a v pohraničí. Potřebujeme na obcích především schopné a ochotné zastupitele, kteří mají vizi a dokáží uvažovat ne na dva tři roky, ale raději na 10 a více let dopředu. A u nás v Bolaticích by se to všechno nepodařilo nebýt podpory kolegyň a kolegů zastupitelů, za což jim moc děkuji. Prostě žít na venkově je nádherné, a tak dělejme vše proto, aby nám nezanikl.


A co udělalo Vám za poslední roky radost ve vašem městě či obci? Pochlubte se a já to rád zveřejním i na svém Facebooku.


Herbert Pavera

Váš senátor na Opavsku, Hlučínsku a Vítkovsku


13 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page