top of page
_JTA9004.jpg

V čem chci pokračovat?

V svém prvním senátorském období jsem si vyzkoušel, co dokážu a s čím umím pomoci. Paradoxně to bylo víc věcí pro region. Senát je v tomhle opravdu zvláštní - jen málokdo vnímá, co se tam děje, ale žádný ministr si Vám nedovolí zavřít dveře před nosem. Senátor má pak šanci vysvětlit situaci a některé návrhy změnit nebo pozastavit. Konečně každý z 81 obvodů má senátora jen jednoho a každý se musí starat právě o svůj region. Tady najdete stručný výčet toho, za čím se rád ohlédnu a na co jsem hrdý.

Dovolím si osobní doušku: senátoři za poslední roky dokázali, že mohou být hodně důležitými hráči, zejména v době krize. Senát může mít velký vliv, když v něm budou slušní lidé, kteří se drží svých zásad a ctí principy demokracie. Viděli jsme to na cestách na Taiwan nebo při ústavních debatách. Jsem rád, že horní komora obstála.
 
Svým hlasem chci mimo jiné podpořit tři důležitá témata:

Vzdělání

Modernizaci vzdělávání

Jsem moc rád, že do školství konečně jde více peněz než jindy v historii. Můžeme zaplatit opravdu kvalitní učitele, kteří žáky nebudou nutit nesmyslnému biflování “nazpaměť”, ale povedou je k opravdovému pochopení smyslu učiva a kreativitě. Ale rozhodně se to neudělá samo. Základní školy musí připravovat na život a debata o tom, co se má učit, pořád neskončila. Jsem a nadále budu na straně praktických informací a řešení situací ze života. Radši si vysvětlit úroky z půjčky a jak se spočítá čistá mzda než pestíky a blizny.

6d054e72c96c4522b2d18c995a04c840.webp
Bydlení
Bright Living Room

Dostupné bydlení

Mladí lidé musí mít kde bydlet. Nejen v Praze (i když tam to je extrém), ale všude narážíme na velmi vysoké nájmy. Výstavba bytů se teprve teď postupně startuje a změny se dočkáme až za pár let. Dostupné hypotéky, alternativy - bydlení patří k základním lidským potřebám.

Stát hospodář

Stát má být řádný hospodář

Znám to ze své obce - ideální je, když se lidé nemusí starat o to, co se děje na radnici. Když se totiž o něčem mluví nebo píše, bývá to průšvih. Jsem založením člověk, který si raději našetří před tím, než něco koupí. Ve všech ohledech chci koukat dopředu, zda zbytečně nezadlužuji (sebe, stát nebo obec) těm, kteří přijdou po mně. Žijeme v době, kdy se skokově zdražovalo. Kdy musíme dávat peníze do naší obrany, na kvalitní zdravotnictví, školství a dalších odvětví. To všechno vytváří velký tlak nejen na státní, ale i na domácí rozpočty. Jen postupné, odpovědné změny mohou předejít tomu, že zažijeme krize, náhlá zdražení, která jsou pro řadu lidí likvidační. Vidím to na příbězích, které řešíme v mé bezplatné právní poradně v Opavě (v té, co jsem zřídil a jejíž náklady hradím, více najdete zde).

Snímek obrazovky 2024-05-10 v 15.49.10.png

Projekty pro region:

Stáří
e73d62_5a6f0a701c6841bb896b69acf7c4d24c~mv2.webp

Stáří má být důstojné

Dostupnost sociálních služeb je jedním ze základních pilířů fungování obce. Doma, v Bolaticích, se nám podařilo otevřít Dům sociálních služeb sv. Kateřiny, který poskytuje péči nejen obyvatelům Bolatic. Svůj vliv a slovo i nadále použiji tam, kde pomůže předvídatelnému a stabilnímu financování sociálních služeb. Nabízím své zkušenosti z Bolatic při plánování a výstavbě nových denních stacionářů a také domovů pro naše seniory.

Silnce

Silnice bez děr

Obchvat Hlučínska byl ohrožen, když vypadl ze seznamu prioritních staveb. Naštěstí se jej tam podařilo zařadit a zabezpečit ten první krok - že ho jakýkoliv ministr neodsune na poslední místo, aby ušetřil v rozpočtu. A to vše za velké pomoci Sdružení obcí Hlučínska. Vyřešeny jsou také některé železniční přejezdy, které byly tématem pro stovky lidí. Cesta za zvýšením bezpečnosti tím nekonči. Stejně jako před pár lety platí, že aut přibývá a podporu si zaslouží každý způsob dopravy, který neudělá z našich měst parkoviště a zvýší bezpečnost chodců i cyklistů.

e73d62_303537cd8385437a929e0594db5a9c8c~mv2.webp
Obce

Rozvoj obcí a měst

e73d62_1ffa7b5b58144804a98606821bb58cb8~mv2_d_5616_3744_s_4_2.webp

Stále jsem starostou obce a předsedou Sdružení obcí Hlučínska a vím, že pro rozvoj obcí a měst je důležitá dopravní infrastruktura včetně kvalitního připojení k internetu. Podporu si zaslouží i projekty na úsporu i komunitní využití energií. Neméně důležitá bude i podpora služeb pro občany jako je pošta, ordinace či školy. Jen díky tomu můžeme doufat, že se podaří zastavit vylidňování venkova. Moje vlastní zkušenost je, že to jde. Bolatice konečně rostou.

bottom of page